Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка

Харківський інститут механізації та електрифікації сільського господарства (ХІМЕСГ) був одним з перших сільськогосподарських ВНЗ інженерного профілю, створений за часи колективізації Постановою Центрального Виконавчого Комітету та Ради Народних Комісарів СРСР від 23 липня 1930 року № 40/237 на базі відділень механізації та електрифікації Харківського і Полтавського сільськогосподарських інститутів.

Харківський державний технічний університет сільського господарства (ХДТУСГ), створений на базі ХІМЕСГ Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 1994 року № 244 – став єдиним і провідним ВНЗ в Україні інженерно-технічного сільськогосподарського профілю IV рівня акредитації.

У 2004 році, враховуючи загально державне та міжнародне визнання результатів діяльності ХДТУСГ, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, наказом Президента України та розпорядженням уряду університету надано статус національного і присвоєно ім’я академіка Петра Мефодійовича Василенка.

До складу Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка (ХНТУСГ) входить 8 факультетів, на яких здійснюється підготовка спеціалістів з 16-ти спеціальностей.

На 28 кафедрах університету працює 370 викладачів, з них 63 докторів наук і професорів, 205 доцентів і кандидатів наук. Серед викладачів 18 академіків і членів-кореспондентів різних академій наук, 9 Заслужених діячів науки і техніки, Заслужених працівників освіти, 2 лауреати Державної премії України, 23 Відмінники освіти України.

Харківський університет сільського господарства імені Петра Василенка

Університет підготував більш 45 тис. інженерів для народного господарства України, країн СНД та далекого зарубіжжя, щороку випускає 2000 бакалаврів, спеціалістів і магістрів.
З 1950 року для 54 іноземних держав підготував 1139 висококваліфікованих фахівців.

З 1996 року в університеті функціонує єдиний в Україні Центр соціологічних досліджень села, який має плідні міжнародні зв’зки з Гарвардським університетом (США).

В 2002 році в університеті вперше в Україні створено Інститут інноваційного менеджменту для прогнозування інноваційних ситуацій в агропромисловому комплексі регіону.

З 1996 року в університеті функціонує єдина в Україні кафедра ЮНЕСКО “Філософія людського спілкування”, що має офіційний міжнародний статус.

З 1996 року в ХНТУСГ ім. П. Василенка працює обласний культурно-освітянський німецький центр (Дойчес Центрум), що сприяє розширенню дружніх відношень між університетом та відповідними навчальними закладами Германії.

ХНТУСГ ім. П. Василенка є представником України та засновником в 2000 році разом з Росією та Білоруссю Євро-Азійської асоціації інженерів сільського господарства у відповідній світовій асоціації, що об’єднує та координує діяльність агроінженерної спільноти.

ХДТУСГ з 2003 року є членом Європейської асоціації аграрних університетів, колективним членом міжнародної академії наук вищої школи, членом консорціуму аграрних університетів світу.

Зараз у ХНТУСГ навчаються 5 тис. 500 студентів. Середньорічна контингент денної форми навчання: 2500 чол. – Студенти України; 85 чол. – слухачі підготовчого відділення; 55 чол. – іноземні учні.

ХНТУСГ розміщується в 5 навчальних корпусах в Харкові та в навчальних приміщеннях навчально-дослідного господарства ім. 1-го травня загальною площею 38 тис. 246 кв.м, має 6 гуртожитків загальною площею 25 тис. 971 кв.м на 2 тис. 100 житлових місць.

При університеті організована й успішно діє навчально-науково-виробнича машинно-тракторна технологічна станція. Для наукового супроводження процесу реформування АПК Харківщини за останній час у ХНТУСГ здійснено цілу низку заходів. Найбільш важливі з них:
– уперше в Україні розроблена і впроваджена регіонально-галузева програма кадрового забезпечення та підтримки малого та середнього підприємництва, створено навчально-консультативний центр – своєрідний бізнес-інкубатор;
– розроблена навчальна програма підготовки підприємців, яка прийнята Міністерством аграрної політики України та затверджена як типова для всіх аграрних вищих навчальних закладів;
– у межах регіональної програми розроблено Концепцію інноваційної діяльності на прикладі АПК;
– уперше в Україні розроблено та впроваджено в серійне виробництво: сімейство вібраційних зерноочисних машин; комплексна система оцінки надійності техніки; лазерні технології в тваринництві; комп’ютерна інформаційна система оцінки якості біоматеріалу; технологія і технічні засоби збору кормових коренеплодів; технологія первинної обробки вовни з використанням ультразвуку та електромагнітних полів; система для очищення та зневоднення дизельного палива; комплекс машин для внесення органічних і мінеральних добрив; мікропроцесорні засоби вібраційного діагностування техніки; кільцеві очищувачі решіт; модернізовані циліндричні решета; комп’ютерна інформаційна програма комплектування та оптимізації машинно-тракторного парку “Сільськогосподарські культури – машини- трактори”; енергозберігаюча система підтримки мікроклімату в тваринницьких приміщеннях;
– уперше в незалежній Україні розроблено технологічні карти для вирощування 80 видів сільгоспкультур і технологічні карти для виробництва основних видів продукції тваринництва.

Дипломами переможців і трьома золотими медалями національного комплексу “Експоцентр України” з присвоєнням статусу “Виробник кращих вітчизняних товарів” ХНТУСГ був нагороджений у номінації “Наука”. За результатами всеукраїнського конкурсу-виставки “Кращий вітчизняний товар року” університет визнаний переможцем у номінації “Наука” в 2006-2010 рр. і нагороджений символом “Виробник кращих вітчизняних товарів року” в 2008-2010 рр.

Значною подією в суспільному житті університету стала перемога студентки навчально-наукового інституту енергетики та комп’ютерних технологій Ольга Шилованова в конкурсі краси “Міс України-2006”. Олег Білоцерківський став чемпіоном світу серед студентів з вільної боротьби, а Георгій Манучарян – срібним призером чемпіонату Європи з боротьби сумо. Університетська команда з регбі “ТЕХ-А-С” в чемпіонаті України з “Регбі-15” в 2009-2010 рр. завоювала золоті нагороди чемпіонів, а всі члени команди удостоєні звання кандидатів у майстри спорту. В університеті на належному рівні організована робота художньої самодіяльності, учасники якої ставали неодноразовими переможцями та лауреатами різних фестивалів і конкурсів. Ансамблю “Берегиня” присвоєно почесне звання “Зразковий художній колектив”. Подарунком до ювілею стала перемога фольклорно-етнографічного колективу “Оберіг” на всеукраїнському фестивалі художньої творчості серед аграрних ВНЗ “Софіївські зорі-2010” в номінації “Народні обряди і звичаї” і перше місце театру танцю “АЕРО” в номінації “Народна хореографія”. За результатами всеукраїнського незалежного рейтингу ТОП-200 університет посів 63-е місце серед 200 кращих ВНЗ України, друге – серед 22 аграрних ВНЗ ІІІ та IV рівня акредитації, шосте – серед харківських.

Другие статьи: